ROZHOVORY

Festival Jeden svět představuje i svět neslyšících

Letošní filmový festival dokumentárních filmů o lidských právech nabídl 7. března první dokument Slyšet očima/Seeing Voices režiséra Dariusze Kowalskiho. Provází diváka osudy několika rakouských neslyšících.

Rakousko uznalo znakový jazyk jako oficiální již před několika lety, ale situace v oblasti tlumočení se přesto výrazně nezlepšila. Jak se dozvídáme z filmu, v této vyspělé evropské zemi působí pouhá stovka tlumočníků znakového jazyka. Jako tlumočníci jsou proto často využívány děti, takže situace rozhodně není uspokojivá.

V praxi se bohužel tento zákon moc neprojevuje a proto o zlepšení usiluje neslyšící poslankyně Helene Jarmerová, která je jednou z hlavních postav filmu.

Poselství Helene je jednoznačné: znakový jazyk pro komunitu neslyšících má opravdu velký význam. Komunita neslyšících musí tedy obhajovat svůj jazyk, hlásit se ke kultuře neslyšících a vyvíjet v tomto směru společenský tlak, jinak se její situace nezlepší.

Partnerem filmu Slyšet očima je společnost Tichý svět. Česká premiéra proběhla 7. března v kině Světozor, dále se film bude promítat 12. března v 19 hodin ve Velkém sále Městské knihovny v Praze a 15. března v 17 hodin v Biu Oko. Je uváděn s českými titulky pro neslyšící (jejich autorkou je Tamara Kováčová a jsou skvělé).

Přijďte se podívat a zhlédnout i další festivalové filmy o lidských právech. Neslyšícím se také věnuje polský film Dva světy/Two Worlds režiséra Macieje Adameka. Dotýká se problémů slyšících dětí neslyšících rodičů a je promítán s běžnými českými titulky.

Program festivalových pořadů zpřístupněných neslyšícím divákům můžete sledovat zde:  https://www.jedensvet.cz/2017/jeden-svet-pro-vsechny

Zdroj : TZ, Lucie Křesťanová

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*

Back to top button
Close