Z DOMOVA

Eiffelova věž ze špejlí je dílo neslyšícího Smotlachy

Panu Smotlachovi je 73 let a pochází z Mostu. Je od narození neslyšící. Dlouhodobě se věnuje kutilství. Před pár dny postavil nejvyšší Eiffelovu věž v České republice. 

Neslyšící Smotlacha a jeho dřevěná Eiffelovka 

Údaje o dřevěné Eiffelovce

Nejvyšší Eiffelovka měří 2 metry a je postavena z cca 600 dřevěných špejlí. Smotlacha jednotlivé špejle vyřezal a slepil. Už v minulosti postavil jednu věž, ale ta se rozpadla. V květnu tohoto roku se rozhodl Eiffelovku postavit znovu a vyšší – ta minulá měla totiž jen 1 metr. Výstavba věže mu trvala 5 měsíců. Nejprve načrtl plán, protože chtěl, aby věž byla co nejvíce podobná originálu. To se mu taky povedlo, protože Eiffelovka ze špejlí má dokonce i výtah. 

Pohlednice, která změnila život panu Smotlachovi

Proč Eiffelova věž?

Smotlacha dostal pohled z Paříže v roce 1979. Protože žil v době, kdy nebylo možné vycestovat, rozhodl se svůj sen zhmotnit. Díky tomu se taky kutilství stalo náplní jeho volného času. 

Eiffelova věž v Paříži

Eiffelovka stále jako sen 

Na příběhu je zajímavé, že Smotlacha nikdy nenavštívil Paříž. Eiffelova věž je stále jeho snem jako tehdy v roce 1979. Cestu do Paříže si nemůže dovolit a navíc má zdravotní problémy, tak by potřeboval asistenta. Smotlacha pevně doufá, že jeho Eiffelovka z dřevěných špejlí bude zdobit prostor nějaké pařížské restaurace. Snad se mu jeho přání vyplní, protože jeho Eiffelovka je pozoruhodná. 

Zdroj, foto: Ahaonline.cz, Pixabay.com
Editor: Kristýna Mariáková

Back to top button
Close