SPORT

Dva neslyšící týmy na prestižním florbalovém turnaji NisaOpen 2014 mezi slyšícími

Přinášíme vám florbalové zprávy. Od pátku 6. června do neděle 8. června probíhal v Liberci 15. ročník mezinárodního florbalového turnaje NisaOpen. Tento turnaj se konal již popatnácté a za tu dobu se turnaje vždy účastnily slyšící týmy. Nyní poprvé v historii se této turnaje zúčastnily i dva neslyšící týmy – ženský tým Prague Women a mužský tým SKN Plzeň.

Prague Women
Prague Women
SKN Plzeň a hráčky z Elite
SKN Plzeň a hráčky z Elite

Když přijely oba neslyšící týmy do Liberce, všimly si, že hra slyšících týmů je na profesionální úrovni. Hráčky z Prague Women byly nervózní a říkaly si, že určitě všechny slyšící týmy je porazí vysoko.

První zápas čekal tým Prague Women v pátek. Střetly se s týmem, se kterým prohrály sice 6:0, ale neslyšící florbalistky si řekly, že dostaly jenom šest gólů, což není špatné.

2014_06_09-NISA-OPEN-LIBEREC-2-e1402322834224

Ve druhém zápase je čekal tým z ligy a slyšící hráčky si vzaly špunty do uší, aby si mohly zkusit, jaké je to hrát a neslyšet. První třetina skončila pro neslyšící hráčky prohrou 1:0, to byl pro ně úspěch. Ve druhé třetině už hrály slyšící hráčky bez špuntů a porazily Prague Women 8:0. Podle slyšících hráček bylo těžké hrát se špunty v uších, měly zmatek při hraní, protože jsou zvyklé během zápasu na sebe volat. Vyjádřily poklonu nad neslyšícími hráčkami.

2014_06_09-NISA-OPEN-LIBEREC-1--e1402322817801

Jak to dopadlo s mužským týmem v pátek? Mužský tým SKN Plzeň se těšil, jak se blýskne na turnaji, protože mělo jet hodně dobrých hráčů, včetně slyšícího Tomáše Velechovského, který je trenérem dívek z týmu Elite Praha. Na poslední chvíli se ale tři neslyšící hráči odvolali a nepřijeli. V pátek je čekal zápas proti extraligovému týmu z Liberce. Neslyšící florbalisté si mysleli, že je čeká vysoká prohra. Ale kdepak… v první třetině prohráli jen 1:0. Snažili se hrát, jak nejlépe mohli a celkově prohráli 1:5. Plzeňský neslyšící brankář Bremial během zápasu odchytal spoustu míčků.

Ve druhém zápase v první třetině prohrávali 0:2, florbalistům z SKN Plzeň (Crkovskému a Uherovi) se podařilo dorovnat stav na 2:2 a v závěru dostali ale třetího góla a prohráli 2:3.

V sobotu oba neslyšící týmy čekaly další zápasy. Tým Prague Women bojoval se třemi týmy slyšících. První zápas prohrály 0:3. Ve druhém zápase prohrály 3:10. Tři góly daly dvakrát Tučková a jeden Štěpánová. V posledním zápase pak prohrály 1:7. Jeden gól pak patřil Rozehnalové.

Plzeňští florbalisté se střetli se silným týmem z Prahy. Neslyšící tým prohrával 0:4, neslyšící se snažili, Crkovský vstřelil dva góly. Snažili se útočit, ale do konce zápasu nevstřelili další gól. Prohráli 2:4.

Ve své skupině byli tedy plzeňští hráči poslední, ten den je čekal ještě zápas, ve kterém se mělo rozhodnout, zda postoupí, či nikoliv. Dva plzeňští hráči se kvůli prohře naštvali a odjeli domů. Plzeňskému týmu chyběli zase dva další hráči a už měli jen jednoho náhradníka. Slyšící Tomáš Velechovský jim nabídl, že by s jejich týmem mohly pomoct čtyři slyšící hráčky z Elite. V zápase sice plzeňský tým prohrál 1:9 gólem od Breklera, ale neslyšícím hráčům to nevadilo, měli ze zápasu příjemný pocit, že se nevzdali, že jim pomohly slyšící hráčky a ostatní plzeňští hráči neutekli domů.

V neděli se střetly neslyšící florbalistky s dalším týmem slyšících a myslely, že určitě prohrají. Proto si rezervovaly dopředu lístky na autobus do Prahy. Na začátku zápasu sice prohrávaly 0:2, ale pak začaly střílet góly – dvakrát Štěpánová, jeden Lucie Trávníčková a jeden Pánková a Prague Women vyhrával 4:2. Do konce zápasu sice dostaly třetí gól, ale nepolevily v obraně a vyhrály 4:3. Bylo to pro ně velké překvapení a radost.

Okamžitě zrušily jízdenky do Prahy, aby mohly hrát ještě v dalším zápase. Střetly se proti stejnému týmu jako v pátek, kdy prohrály 0:3. Tentokrát prohrály 0:4. Tým Prague Women sice nepostoupil, ale celkově se všem turnaj moc líbil a věří, že za rok pojedou zas.

2014_06_09-NISA-OPEN-LIBEREC-5-e1402322784834

Můžete se těšit na dva rozhovory. Jeden je s hráčkami Prague Women, které vyprávěnjí o svých dojmech z turnaje. Druhý rozhovor je se slyšícími florbalistkami a o otm, jaký je jejich pohled na florbalový svět neslyšících.

Zdroj: ZN, J. Crkovský

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*

Back to top button
Close