INFORMACE

Důležitá informace ohledně titulků na TV Nova pro všechny sluchově postižené

V nynějších dnech se objevuje v různých médiích informace týkající se skrytých titulků na TV NOVA. O co přesně jde?

Vláda ČR navrhuje novelu Zákona o rozhlasovém a televizním vysílání č. 231/2001 Sb., která mění stávající podmínky zpřístupňování pořadů sluchově znevýhodněným divákům.

titulky2

Navrhovaná vládní novela Zákona o rozhlasovém a televizním vysílání požaduje zpřístupňování 15% pořadů s titulky na každém jednotlivém vysílaném kanálu – to znamená Nova, Nova Cinema, Fanda, Smíchov, Telka, bez ohledu na jeho sledovanost. V důsledku této nové legislativy budou oblíbené a často premiérové pořady zpřístupňované na hlavní stanici Nova nahrazeny výše uvedenými kanály, ale pro nás neslyšící méně zajímavými.

titulky3

Pokud by byla navrhovaná novela Zákona o rozhlasovém a televizním vysílání přijata, povede to ke snížení počtu pořadů na hlavním kanálu TV Nova. Místo toho bude zpřístupněno více pořadů na ostatních tematických kanálech (Nova Cinema, Fanda, Smíchov a Telka).

To znamená, že my sluchově postižení, přijdeme o titulkované premiérové díly seriálu Ordinace v růžové zahradě a místo toho získáme reprízy pořadu Kutil Tim III.

V této souvislosti organizace ASNEP vytvořila dotazník, určený pro všechny sluchově postižené.

Návrh novely zákona o televizním vysílání obsahuje povinnost pro komerční televize (Nova, Prima, Barrandov) titulkovat na všech svých kanálech (např. Nova Cinema, Prima ZOOM a jiné).

ASNEP usiluje o to, aby na každém kanále komerčních televizí bylo nejméně 15% a více skrytých titulků.

titulky

Proto všechny sluchově postižené žádáme o názor a vyplnění tohoto dotazníku (ne jiného). Odkaz na dotazník :

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd0M_Tr_vF0sUicziBuwiCT38z8R9sdYRb15X_JDkvP5dHlxg/viewform

Zdroj : TZ, tv.nova.cz, asnep.cz

18 Komentáře

 1. Dobry den zacnu na ostro coze jen vic jak 15procent z 10 filmi jen 1,5filmu titulky ja bych jim hnal rovnou vidlema …sme snad nejhorsi stat platime vsechny dane atd …palec dolu

 2. Doporučuji vám, abyste opravili text. Video máte v pořádku, ale v textu máte zavádějící informace. Nikde v textu není zmíněno, že to Nova hodlá titulkovat jen méně zajímavé pořady. Podle textu to vypadá, že v zákoně je uvedeno, že bude titulkováno sice více pořadů, ale jen ty méně zajímavé = sluchově postižený na to doplatí. To není pravda. O to ASNEP vůbec neusiluje. To dokazuje i podoba dotazníku, kde je jasně napsáno titulkovat nejzajímavější nové pořady.

 3. Proč to tak nebude titulkování např.seriál.apod.a také teletex na 597_8_9 nejde nefunguje

 4. Dobrý večer, jsem neslyším a žádám potrebuju na titulky nová program. Děkuji za odpověď Marie Ullrichova

 5. Dobrý večer,jsme neslyšíci a moc používáme se dívat na českém titulkým na Nově-strana 888,moc důležité jsou na titulky, s pozdravem Šánová…

 6. Dobrý den. Nova s ohledem na filozofii zjevně sobě vlastní zvolila poněkud amorální taktiku, přestala titulkovat (dočasně?) asi nejvíce sledovaný pořad (Ordinace v růžové zahradě). Z neslyšících si tak zkouší udělat rukojmí. No budiž. Tak bych navrhl, abychom tlačili na 100% titulkování všeho a všech a bude vystaráno.

 7. Dobrý den.To souhlasim se Sašou ze dne 7.12.To je dle mého názoru podraz neslyšícím,jen tak vypnout titulky u zvlášt oblíbeného seriálu Ordinace v růžové zahradě,my to sledujeme od samého začátku a ted nic.Já bych navrhl též vypnout i zvuk,aby diváci slýšící poznali jaké to je vidět a neslyšet,to by nás zajímalo,zvlášt těch co s tím zařídili vypnutí titulků !!

 8. Je jasné, že titulky jsou pro někoho důležité, ale je vic způsobů, jak je zavést. Každý přijímač je umí zapnout i vypnout. Tak proč to tam je natvrdo a nejde to zakrýt. K“

 9. Dobrý den,Doporučuji vám, abyste opravili text. Video máte v pořádku, ale v textu máte zavádějící informace. Nikde v textu není zmíněno, že to Nova hodlá titulkovat jen méně zajímavé pořady. Podle textu to vypadá, že v zákoně je uvedeno, že bude titulkováno sice více pořadů, ale jen ty méně zajímavé = sluchově postižený na to doplatí. To není pravda. O to ASNEP vůbec neusiluje. To dokazuje i podoba dotazníku, kde je jasně napsáno titulkovat nejzajímavější nové pořady.Jsem neslyším a žádám potrebuju na titulky nová program. Děkuji za odpověď
  Petr Buriánek

 10. Mám jen jednu otázku: Nemám nic proti neslyšícím,potřebují více pořadů s titulkama,ale proč jsou „tam“ titulky „natvrdo“ a nejdou vypnout???. Když dám na TV titulky OFF,tak na chvilku zmizí,ale pak jsou zase zpět. Rád bych věděl,proč si je jako slyšící člověk nemůžu vypnout a naskakují automaticky???.

 11. Proč tak rychle utíkajískryté titulky na tv Nova?Nestačí sepřečíst,pouze začátek a je topryč!! Tv Prima i ČT jsou s titulky vyrovnané!!

 12. potrebuj titulkyi zpravy tv nova a tv prima..nerozumin odezirat…a proc nemuze na nic..

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*

Back to top button
Close