ZE SVĚTA

Doktorka s hluchoslepotou? Ano, takový člověk existuje!

Žena s hluchoslepotou, Alexandra Adams, studuje medicínu, aby se stala doktorkou. Na této cestě zdolala mnoho překážek, a na další stále naráží.

Alexandra Adams bude lékařkou

Alexandra Adams – sportovkyně

Ač je to neuvěřitelné, Alexandra (25 let) se narodila s 5% zraku na levém oku, 0% na pravém oku, a je zcela neslyšící. V šestnácti letech strávila 1,5 roku v nemocnici s vážným refluxem (onemocnění žaludku) a prodělala několik operací. V té době kvůli zdravotním problémům opustila svou sportovní dráhu plavkyně a lyžařky (reprezentovala Velkou Británii na paralympijských hrách). Když jí bylo 17,5 let, opustila nemocnici již zdravá a s novými životními plány.

Alexandra slavila na paralympiádě mnoho úspěchů (plavání)
Sportovně je nadaná i v lyžování

Alexandra Adams – doktorka

Alexandra se chtěla stát doktorkou. V 18 letech nastoupila do školy pro nevidomé. Díky výborným výsledkům z angličtiny, biologie a historie si zajistila místo na lékařské fakultě. Nyní, v pětadvaceti letech, je Alexandra studentkou lékařské fakulty, studuje čtvrtým rokem medicínu. 

Boj za to, aby se mohla stát doktorkou

Alexandra to neměla jednoduché už od samého začátku. Pouze týden před tím než měli začít s vyučováním na univerzitě, jí řekli, že ji nemůžou ubytovat. Její sebevědomí bylo rázem pryč. Kvůli tomu nestihla ani včas zaplatit, a tak to vypadalo, že její vysněná budoucnost skončila… Alexandra se ale nevzdala a za rok se opět dostala na lékařskou fakultu Univerzity v Cardiffu (hlavní město Walesu).

Univerzita v Cardiffu

Na lékařské fakultě Univerzity v Cardiffu pracuje Alexandra s výkonnými sluchadly a stetoskopem (= nástroj na poslech srdce a vyšetření pacienta) přes Bluetooth. Slyší tedy tlukot srdce pacientů bez toho, aby se jich dotýkala. Sama říká, že lékařkou – neurochirurgem asi nikdy nebude, ale taková lékařka v paliativní péči (= péče, která se poskytuje pacientům, kteří mají nevyléčitelnou chorobu) je pro ni reálný cíl. Alexandra dodává, že v lékařství existují oblasti, kde si může jako lékař s pacienty sednout a strávit s nimi čas – je to něco, kde může uplatnit své zkušenosti a empatii.

Stetoskop s funkcí Bluetooth

I na lékařské fakultě se Alexandra setkala s předsudky

I přes neuvěřitelné odhodlání této ženy došlo i u ní k pochybnostem a předsudkům ze strany vyučujících. Alexandře sdělil starší lékař, že přece žádný pacient by nechtěl být léčen lékařem, který má zdravotní postižení. Jiný doktor se posmíval její bílé hůlce…

Alexandra je důsledná a cílevědomá. Sdělila, že když jí někdo řekne, že něco nemůže udělat, udělá sama všechno pro to, aby dokázala, že to udělat může. Alexandra říká, že pacienti, které ošetřovala, reagovali vždy úžasně.

Lékaři s hluchoslepotou v USA

Alexandra podnikla výlet do USA, kde se setkala s několika lidmi s hluchoslepotou, kteří jsou lékaři. Toto setkání Alexandru uklidnilo. 

Kampaň “Tváře NHS (Národní zdravotní služba ve Velké Británii)”

Životní zkušenosti Alexandru přiměly založit kampaň “Faces of the NHS”. Je to kampaň, která bojuje za lidi se zdravotním postižením. Že mohou být stejně dobří jako lidé bez postižení, a to jak ve zdravotnických službách, tak i ve všech ostatních oblastech života. Výjimečná lékařka k tomu řekla, že je potřeba změnit sociální vnímání a oslavit vzájemné rozdíly a rozmanitost. Hluchoslepota Alexandry nebyla hlavním důvodem, proč bylo obtížné se stát lékařkou. Hlavním důvodem náročnosti byly reakce ostatních lidí na to, že chce být lékařkou.

Šéf NHS v Anglii, Simon Stevens, ji označil za mimořádnou a inspirativní osobu.

Cílevědomá žena – Alexandra Adams

Zdroj, foto: Thesun.co.uk, Inews.co.uk, Thetimes.co.uk, Birdz.sk, Wikipedia.org, Facebook (Alexandra Adams – VI Ski Racer)
Editor: Eva Nováková

Back to top button
Close