ZE SVĚTA

Doktorka dala facku ženě s hluchoslepotou

V jihoasijském státě Kambodža byla potrestána oční lékařka poté, co v noci napadla hluchoslepou ženu etnické menšiny. 

Stát Kambodža v jihovýchodní Asii

Co se stalo?

V Kambodži došlo k hrubému chování ze strany doktorky. Oční lékařka Nob Yum v nemocnici Ratanakkiri napadla a zfackovala domorodou ženu Pas Peal (56 let) s hluchoslepotou. Paní Peal je z vesnice Koh Peak a je součástí kmene Kreung (etnická menšina na severovýchodě Kambodže). 

Potrestaná oční lékařka – Nob Yum

Nevhodné chování doktorky Yum

Syn paní Peal se na Facebooku svěřil s nevhodným chováním doktorky. Řekl, že nechápe, jak může být v nemocnici někdo s takto neprofesionálním chováním – měla urážlivé a hrubé chování. Doktorka prohodila také, že lidé etnické menšiny jsou hloupí. Doktorka paní Peal pleskla a porazila, tahala ji za ruce a nohy během vyšetření. Vzhledem k tomu, že byla pacientka ve vážném stavu, doporučila nemocnice paní Peal, aby tam zůstala celý týden (po incidentu).

Jak to dopadlo?

Ministerstvo zdravotnictví vyslechlo lékařku Nob Yum a dospělo k závěru, že napadla a použila násilí vůči pacientce. Paní Peal nebyla jediným člověkem, kterému doktorka Yum ublížila. I mnoho dalších pacientů prohlašovalo, že na nich lékařka opakovaně používala násilí a urážela je. Lékařka Yum byla potrestána zákazem vykonávání lékařské činnosti na 1 rok.

Nemocnice Ratanakkiri v Kambodži

Stejná práva i pro etnické menšiny

Podle zákona mají všichni kambodžští občané (z různých etnických menšin) stejná práva. Když jsou lidé nemocní a u lékaře jsou na ně hrubí a urážliví, má to vliv na jejich duševní zdraví.

Pokud lékař používá nevhodná slova, měl by být potrestaný snížením platu, pozastavením, nebo odvoláním z funkce. Používání násilí a urážlivých slov je trestným činem.

Zdroj, foto: Phnompenhpost.com, Radiokhmer.org, Wikipedia.org

Editor: Eva Nováková

Back to top button
Close