ZE SVĚTA

Čínská neslyšící dívka učí ve svém studiu děti tancovat

Dívka z Číny, Zhang Tianjiao (23 let) přivítala ve svém tanečním studiu v Šanghaji první mladé studenty. 

Zhanginým velkým snem je, aby se více lidí se sluchovým postižením těšilo z tancování – stejně jako ona. Od dětství má Zhang těžké sluchové postižení a nosí sluchadla (zn. Sonova). I přesto se ale nevzdala svého snu – stát se tanečnicí. Díky své odvaze a tvrdým tréninkům dosáhla v mnoha tanečních soutěžích vynikajících výsledků. Díky pomůckám se jako dítě naučila tančit, slyšet a mluvit najednou.

Neslyšící Číňanka Zhang Tianjiao

Zhang Tianjiao a její taneční začátky

Její baletní výcvik byl velkou výzvou, protože v mladém věku tvrdý trénink (ohýbání kloubů) pro náročnější pohyby bolel. Když o tom Zhang nyní mluví, už se jen usmívá. Jako malá během tréninků plakala každý den. Její první trenérka Jinhui Cao poznala, že je Zhang talentovaná, a tak se jí věnovala. Cvičila s ní, mluvila pomalu a se spoustou gest. Vždy dodržovala oční kontakt. V Pekingu Zhang vystudovala střední školu zaměřenou na tanec. Byla to jedna z nejlepších čínských tanečních akademií.

Video – příběh o Zhang Tianjiao: ZDE

Tanec je pro Zhang Tianjiao vším

Taneční studio Tianjiao

Sen Zhang – mít své vlastní taneční studio – se splnil v březnu 2019. Bylo otevřeno taneční studio pojmenované po ní (Tianjiao). Studio nabízí bezplatné profesionální taneční kurzy pro děti se sluchovým postižením. Na začátku září začala první výuka pěti neslyšících dětí. Zhang je ráda, že děti může učit.  Tento projekt podporuje švýcarská firma Sonova Group, která prodává produkty pro neslyšící (sluchadla, kochleární implantáty,…). Zhang Tianjiao je ambasadorkou firmy Sonova, používá i jejich sluchadla. Díky těmto pomůckám může Zhang slyšet hudbu, kterou potřebuje k tanci. 

Zhang se připravuje na výuku tance
Zhang během výuky tance

Zdroj, foto: Shine.cn, Sonova.com
Editor: Eva Nováková

Back to top button
Close