ZE SVĚTA

Celý týden v září bude patřit právu na znakový jazyk

Všichni neslyšící ví, že se každý rok slaví Mezinárodní den neslyšících. Ten připadá na třetí zářijovou neděli, ale termín se posouvá i na celý víkend nebo týden. Mezinárodní den neslyšících se slaví po celém světě již od roku 1958.

Proč se slaví Mezinárodní den neslyšících?

Cílem tohoto svátku je šířit základní informace o světě osob se sluchovým postižením mezi širokou veřejnost, upozornit na svět ticha, na problémy a komunikační bariéry osob se sluchovým postižením a na způsoby, jak je překonat.

V prosinci loňského roku rada Světové federace neslyšících (World Federation of the Deaf – WFD) schválila, že pro letošní rok 2019 vytvoří pro každý den – v týdnu od pondělí 23. září do neděle 29. září – dny věnované konkrétním neslyšícím skupinám.

První den v týdnu, pondělí 23. září 2019, je důležitý den. Jedná se o Mezinárodní den znakových jazyků. Letos bude mít hlavní téma: “Právo na znakový jazyk pro všechny”.

Mezinárodní den znakových jazyků vyhlásila poprvé OSN v loňském roce a připadne každoročně vždy na 23. září. Cílem je zvýšit povědomí o znakových jazycích v plné realizaci práv lidí, kteří jsou neslyšící.

Rada WFD se rozhodla, že každý den bude věnován právu na znakový jazyk pro konkrétní skupinu neslyšících lidí.

Pondělí 23. září – Právo na znakový jazyk pro všechny – Mezinárodní den znakového jazyka

Úterý 24. září – Právo na znakový jazyk pro děti

Středa, 25. září – Právo na znakový jazyk pro neslyšící seniory

Čtvrtek, 26. září – Právo na znakový jazyk pro hluchoslepé

Pátek 27. září – Právo na znakový jazyk pro neslyšící ženy

Sobota, 28. září – Právo na znakový jazyk pro neslyšící komunitu LGBTIQA + (neslyšící s různou sexualitou a pohlavím – například homosexuálové, bisexuálové, transgender, queer atd.)

Neděle 29. září – Právo na znakový jazyk pro neslyšící uprchlíky

Světová organizace neslyšících poskytne v průběhu roku další informace. Vyslovila přání, aby organizace po celém světě tento týden naplánovaly tak, aby byl věnován právě jednotlivým skupinám.

Zdroj: wfdeaf.org, ASNEP.cz, latrobe.edu.au, foto: bezbarier.casd.cz, wfdeaf.org

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Back to top button
Close