ZE SVĚTA

Být dvakrát handicapovaný? Ano, tak se může cítit člověk tmavé pleti se sluchovým postižením

Že to mají lidé se sluchovým postižením ve svém životě mnohdy náročné? V důsledku ztráty sluchu nebo i jen zhoršení sluchu mohou nastat obtíže v komunikaci. Ruku v ruce s tímto jde i horší navazování kontaktu a obtížnější sdílení svých prožitků se svým okolím. To vše může způsobit špatný sluch. A co když je takto handicapovaný člověk tmavé pleti? 

Jeptha Asamoah

Muž tmavé pleti se sluchovým postižením – Jeptha Asamoah

Jeptha Asamoah (19 let) se narodil jako slyšící. Když byl dítě, onemocněl meningitidou (= zánět mozkových blan), a poté ohluchl. Jeptha vyrůstal ve východním Londýně (obvod Barking a Dagenham) se svou matkou, která pracuje jako kuchařka a uklízečka na dvou vysokých školách. 

Šikana na základní škole kvůli sluchu

Na základní škole byl Jeptha v integraci. Ale setkal se zde se šikanou. Mladý Jeptha cítil, že zde nezapadá – lidé mu říkali: “Oj, ty máš sluchadla!” Než Jeptha nastoupil na střední školu, přijal svoji identitu. Neznamenalo to ale automaticky, že Jepthu všichni přijali. Jeho komunikace je založena na znakovém jazyce. A to přitahuje pozornost lidí, takže takto Jeptha vynikal, za což si vysloužil šikanu…

S následky šikany se oběť vyrovnává obtížně…

Nulová podpora na střední škole

Jeptha na střední škole tvrdě pracoval, ale stále mu říkali, že na vysokou školu (nebo univerzitu) nebude moci jít. Sdělili mu, že neslyšící nezískávají vyšší vzdělání. Také se ho nevhodně ptali, jestli vůbec někdo zná nějakého neslyšícího, který vystudoval univerzitu. Jeptha popravdě nikoho takového neznal, protože neměl žádné vzory. Tyto překážky ve škole v Jepthovi vyvolávaly frustrace, které přerostly v hněv. Jeptha se s touto emocí vypořádal naštěstí dobře a pozitivně. Hněv nasměroval do odhodlání ukázat lidem, že i když má sluchové postižení, může to dokázat také. Cesta k tomu ale nebyla jednoduchá – Jeptha to chtěl i vzdát, ale studijní poradenství ho podrželo. 

Univerzita Lancaster

Po úspěšném složení zkoušek na střední škole se Jeptha přihlásil na obchodní akademii na Barking a Dagenham College (v Londýně). Strávil zde, na vysoké škole, dva roky a odborný kurz byl podle něho fantastický. Potkal spoustu profesionálních lidí, měl mentora a lidé ho podporovali. Nyní studuje politologii a ekonomii a dokončil první rok na Lancaster University.

Předsudky pokračují i na vysoké škole

Ale diskriminace nezmizela. Jeptha sdělil, že člověk, kterého potkal jako první na univerzitě, udělal okamžitě rasistický vtip. Řekl: „Mám spoustu černých přátel, nebojte se.“ Jeptha také trpěl předsudky za to, že je černý a neslyšící. Vybral si bílé sluchadlo, protože se mu líbilo a protože je hrdý na to, kdo je. Tudíž mu nevadí, když si sluchadla lidé všimají. Nedávno ale na Jepthu ukázala neslyšící žena a řekla: „Podívej se na něj, jeho sluchadlo neodpovídá jeho barvě pleti!

Jeptha a jeho vyrovnávání se s předsudky a diskriminací

Jeptha má pocit, že má dvě identity – je neslyšící muž s tmavou pletí. Popisuje, že to je jakýsi dvojitý boj. Musel být 10x více pracovitější než jeho spolužáci (slyšící se světlou pletí). Jeptha se svými handicapy bojuje a snaží se být po celou dobu v klidu, i když je to pro něho náročné. Když má pocit, že to chce vzdát, podívá se na to, čeho může ještě dosáhnout, a to ho drží nad vodou.

Ocenění “Leidos and Career Ready Student UK”

V roce 2018 bylo Jepthovi uděleno ocenění “Leidos and Career Ready Student UK”. Toto ocenění se předává studentům, kteří důsledně přistupují ke svému kurzu (porazil takto přes tisíc studentů z celé Velké Británie). Otevřela se mu takto cesta k tomu být zaměstnán v Canary Wharf (velké finanční centrum v londýně).

Londýnské finanční centrum “Canary Wharf”

Vše je možné, když člověk chce

Jeptha chce o svých zkušenostech mluvit a ukázat tak mladým neslyšícím studentům, že i přes handicap je možné absolvovat vysokou školu. Že se správným přístupem a odhodláním mohou čehokoliv dosáhnout. Mladým neslyšícím lidem Jeptha říká, ať si udržují svoji identitu a jsou na ni hrdí.

Zdroj, foto: Theguardian.com, Barkinganddagenhampost.co.uk, Careerready.org.uk, Britishcouncil.or.th, Wikipedia.org, Pixabay.com
Editor: Eva Nováková

Back to top button
Close